Az állatok és növények világa gyerekeknek
A menüben lévő állatcsoportok leírásánál főként az európai, és azon belül a Magyarországon is előforduló állatfajokról olvashatsz. Ezen az oldalon a távoli kontinensek állatvilágát ismerheted meg.
Az egyes földrészeken élő állatvilág összetételét az határozza meg, hogy ott milyen növények fordulnak elő, és milyen az éghajlat. Minden állat számára a növények jelentik az energiaforrást. Az afrikai szavannák ragadozói nem élhetnének a zsákmányukat jelentő növényevő állatok nélkül, a növényevők életben maradásához pedig elengedhetetlen a növényi táplálék.
A növényvilág az éghajlatnak megfelelően alakult ki az egyes kontinenseken. Azokon a területeken, ahol egész évben bőséges a csapadék, és meleg van, ott esőerdők jöttek létre olyan növényekkel, melyek kedvelik a magas páratartalmat. Ezek a növények nem élnének meg a sivatagokban, ahol viszont olyan fajták fordulnak elő, melyek jól tűrik a szárazságot.
Ezen a térképen láthatod, mekkora az éves átlaghőmérséklet a Föld különböző övezeteiben (készítette Robert A. Rohde a Global Warming Art számára):
Az éghajlati övek nem csupán egy földrészt érintenek, a trópusi övbe esnek Dél-Amerika, Afrika és Ázsia egyes területei is. Ezért bár minden kontinensnek megvannak a rá jellemző állatai, az azonos éghajlatú területeken sokszor nagyon hasonló állat-és növényvilágot találunk. Így pédául Észak-Amerikában él a kanadai farkas, Európában az eurázsiai farkas, Észak-Amerikában a szürke medve, Európában a barna medve. Az adott terület állatvilágának összetételét az is befolyásolja, hogy a földtörténet során, az elmúlt 100 millió évben a kontinensek egységes szárazulatot alkottak, így az állatok szabadon vándorolhattak rajta. A földrészek szétdarabolódása után azonban a nagy távolságok és az óceánok már legyőzhetetlen akadályt jelentettek a repülni nem tudó állatoknak.
Az éghajlati övek és jellemző növényzetük:
A forró és a mérsékelt öv között van egy átmeneti öv, amit szubtrópusi éghajlati övnek hívunk. Itt is vannak száraz és esős területek.
A száraz helyeken alakultak ki a sivatagok, ahol csak szárazságtűrő növények és állatok élnek.
A csapadékos területeken szubtrópusi esőerdők jöttek létre, a mérsékelt övhöz közelebb fekvő területeken lombhullató és örökzöld cserjék élnek. Ezeken a helyeken előfordul, hogy néhány állat csak télen aktív, a nyári hőség idején nyári álmot alszik.
A gombokra kattintva tanulmányozhatod a távoli földrészek állatvilágát. A térképeken piros jellel megjelölve megtalálod az adott kontinenst a Föld térképén. Nézd meg a műholdas felvételt is a kontinensekről.
A kontinensek állatföldrajzi beosztása a Dudich Endre által módosított Sclater-Wallace-féle felosztást veszi alapul.